Kovács Alexander

A kérdés felvetés jogos és időszerű…. Sokáig a „célhardverek”, DVR-ek jelentették a digitális képtárolás csúcsát, ma pedig ismét PC felé fordul a piac. Miért is van ez? Cikkünkben minden választ megtalál.

Jó 10 évvel ezelőtt, amikor megkezdtük az átállást analóg, szalagos time-lapse videó technikáról digitális rögzítésre, a szakmai szempontok, üzembiztonság alapján egyértelműen a DVR-ek mellett tettük le a voksot: stabilak voltak, remekül átvették a videó feladatát (emlékezzünk hajdani 1 csatornás digitális videó rögzítőkre, amit a multiplexer mögé köthettünk). Az előlapi kezelőfelület és/vagy távvezérlővel pedig könnyen kezelhető gépek voltak ezek.


GYYR-DVMS – egy élő legenda
Robusztus, nagyteljesítményű DVR, egy „atom-stabil” gép a múltból. Számtalan digitális képrögzítő fejlesztő cég merített ötletet ebből a rendszerből, de egy másolat sem lett olyan jó, mint az eredeti. A 6-7 évvel ezelőtti csúcskategóriás videó szerver még mindig tartogat olyan funkciókat, ami sok új fejlesztésből hiányzik… (Pl. külső RAID vezérlő támogatás, automatikus back-up mentés, ATM automata integráció és különleges képkereső makrók, adatbázis lekérdezések).
 

 

 

Ezzel szemben, ha visszaemlékszünk a ’2000-es évek eleji PC alapú, digitalizáló kártyákra épülő rendszerekre, sokaknak a váratlan lefagyás, gép újraindítás, vagy Windows telepítéssel töltött órák jutnak eszébe… Nincs ebben semmi meglepő, 10 évvel ezelőtt mind hardver, mind szoftver tekintetében az asztali PC még nem volt érett eszköz 16 videó csatorna kezelésére, sok gépnek még 4 kamera is gondot okozott. Cégünk sorozatosan több DVR kontra PC mérkőzést, a DVR-ek győzelmével megnyert.

Mi történt az elmúlt évtized alatt? A PC-k látványos fejlődésen mentek keresztül. Egy mai PC, már nem ugyanaz a számítógép, mint ami 10 évvel ezelőtt volt. Az új számítógépek már alkalmasak komplex videó rögzítés, monitoring és hálózatos megosztási feladatok ellátására.
Az Intel új, Core2Duo és Core2Quad processzorai árnyékában sincsenek már az energiafaló, erősen melegedő PENTIUM-4 processzorok. Bizonyára sokan emlékeznek még a hűtőventillátorokkal telepakolt, fülsüketítő turbinaként zúgó toronyházas PC-kre, a bennük vért és szilíciumot izzadó P4 processzorokkal… ma már ezek a „roncs-derby” konfigurációk semmit sem érnek, komoly pénzeket kell fizetni a megsemmisítésükért.

Rögzítő központok fejlődése mellett, változott a kamera oldal is: a processzálás, feldolgozás „kiköltözött” a kamerába. Korszerű IP kamerák, mint pl. IQeye már leveszik a PC-ről a terhet, a számítógép így egy kész, előre feldolgozott adatsort kap.

Melyik operációs rendszer jobb?

Egy pillanatra tekintsünk ki a hardver mögül, a gép „emberi-kapcsolatokért” felelős szoftverére, az operációs rendszerre. Minden fejlesztő csoport a saját platformját védi…
Videó rögzítő rendszerek szompontjából kulcsfontosságú kérdés, a videó szoftvert kiszolgáló operációs rendszer hiba-mentes működése, valamint kompatibilitása a kapcsolódó hardverekkel, szoftverekkel.

A Microsoft Windows XP és Server változatok mára kiforrott, megbízható alapjai lehetnek videó rögzítő rendszereknek, remélhetőleg az új Windows 7 is elegendő erőforrást tud elkülöníteni a videó adatfolyamok kezelésére és a gyors merevlemez elérésre.
Alternatív fejlesztési trendet képviseltek a LINUX alapú videó rögzítők. Bár vállalati szerver piacon egy stabil platform, videó rögzítő rendszereknél mégsem értek el átütő sikert. Legfőbb gond, hogy a mindazon kis zugfejlesztő, 2-3 fős DVR fejlesztő cégektől, ha távozott a kulcs-fejlesztő, a program további támogatása és fejlesztése gyakorlatilag jegelődött, a kiszolgáltatott végfelhasználók pedig csak méregdrága áron kapták meg a terméktámogatást (valójában a hibáktól hemzsegő konfiguráció toldozását-foldozását). A látszólag ingyenes platformon nagyon komoly pénzeket kell fizetni a terméktámogatásért és jó szakemberekért.
Sok LINUX PC videó-rögzítő vásárlója így ma már örömmel cseréli le megunt, fapados rendszerét, valami barátságosabb rendszerre. Nem csak a hazai LINUX DVR fejlesztők tudtak nehezen előre mozdulni. Több német, izraeli DVR fejlesztő cég terméke is eltűnt a magyar piacról, kivonultak, mert sem műszakilag sem ár tekintetében nem tudtak helyt állni – mondhatni gépeik eladhatatlanak lettek.
Összegezhetjük, hogy a LINUX kiváló rendszer egyszerű háttérfolyamatok menedzselésére, úgy, mint fájl- és nyomtató-szerver, e-mail vagy web-szerver, adatbázis szerver, de kevésbé alkalmas front-end kiszolgálásra. Remekül alkalmazható célgépekben, legyen az router, DVR, vagy Wifi access point. A PC felhasználók jelentős többsége Windows-on nő fel, és bármennyire is próbálják LINUX alatt imitálni a Windows grafikus felületét, a videó rendszerek felhasználói inkább a Windows alapú rendszereket részesítik előnyben. (Windows gépük már van, Windows használatához már értenek…).
Biztonság? Igen. Ez a LINUX rendszerek mellett a legfőbb voks, ezért is érzik jól magukat a tűzfalakban és szerverekben. De. Csak addig a pillanatig biztonságos egy LINUX rendszer, amíg azt egy megfelelő kaliberű szakember karbantartja, frissíti, gondozza, javítja – márpedig ennek ára van… Ahogy ez elmarad, (vagy nem rendelkezik kellő szakértelemmel az illető) a LINUX ugyanúgy támadható és sebezhető lesz, mint egy tárva-nyitva álló, elhanyagolt Windows. Egy jól felépített, karbantartott Windows is tud biztonsággal, stabilan működni.


Célhardver vagy PC?

Visszatérve az eredeti kérdésre… a mai PC-k mind hardver, mind szoftver tekintetében olyan erős, megbízható platformot képviselnek, hogy probléma mentesen kezelnek 16 – 32 PAL TV felbontású kamera képet. (MEGAPIXEL kamerák esetében érthető okokból csökken a feldolgozható csatornák száma).
A stabilitás mellett pedig ki kell emelni, a PC sokoldalú, látványos, könnyen kezelhető felhasználói felületét: az osztott kameraképes mód mellett, lehet grafikus térkép, integrálhatunk weboldalakat, más biztonsági rendszereket, távoli gépeket, berendezéseket, ugyanabból a vezérlő szoftverből menedzselhetünk. A PC-n futó NVR (Network Video Recorder) szoftverek olyan sok funkcióval, bővítő modullal rendelkeznek, melyek a limitált képességű DVR-ek agyába szimplán – nem férnek bele.
A DVR-ek speciális, ipari alaplapjainak fejlesztése lelassult. Míg a PC-k előretörtek, teljesítményük látványosan megugrott, addig a DVR-ek megrekedtek 3-4 évvel ezelőtti szinten. A kezdtetekben annyira népszerű, könnyen nyomkodható előlapi kezelőfelület használata, ma már egy tortúra a PC grafikus, egeres felületéhez képest… A DVR így háttérbe szorul a kis rendszerek, otthoni felhasználók, kisebb üzletek 4-8 kamerás, olcsó, alapszintű képrögzítő megoldásaként.
Néhány DVR fejlesztő még utánunk próbál hajítani egy H.264 képtömörítési eljárással működő fekete dobozt – érthető, a fejlesztést beleölték, legalább annak jöjjön vissza az ára, de kezelői felület, funkciók tekintetében már elmaradnak a PC alapú NVR rendszerektől.

A biztonságtechnikai piac ismét egy olyan jelentős mértékű technológiai váltás előtt áll, mint 10 évvel ezelőtt. A time-lapse videót leváltották a DVR-ek, a mostani rögzítési megoldások helyét pedig az NVR szoftverek fogják átvenni. Hasonló technológiai váltás már bekövetkezett a zenei-hangfelvevő- és videó-stúdió technika területén is.
Mivel az NVR szoftver bármilyen minőségi gyártó hardver konfigurációjára telepíthető, a rendszer utólagos szervizelése, alkatrész ellátása megoldott. Személy szerint a HP és DELL cégek számítógépeivel jók a tapasztalataim. Ráadásul ezek a nagy szériában gyártott, egységes alkatrészekből épített, kipróbált gépek ára is kedvező lett, így biztonsági rendszer építésekor nem ajánlom senkinek sem már a házi PC összeszerelést – szedett-vetett alkatrészekből. (Lehet, hogy működni fog, de meddig? Lesz-e hozzá alkatrész, vagy az egészet fogja cserélni?). További érv a márkás PC konfigurációk mellett a több évre kiterjeszthető helyszíni garancia lehetősége.

Összefoglalva: a piac megkezdte a DVR-ek likvidálását. Alapszintű videó felvevő és lejátszó feladatra még sokáig használható, kedvelt gépek lesznek, de a professzionális szegmensben, a magas szintű felhasználói igényeket, már csak olyan szintű rendszerek tudják kielégíteni, mint pl. a MULTIEYE NVR szoftverei.

 

MULTIEYE VIDEOCENTER II
Letisztult, nagy tudású, professzionális felület.
Az IP TV, broadcast és média figyelő rendszereket fejlesztő vállalat biztonságtechnikai, épület-felügyeleti megoldása.

 

 

Magyarországon, a SPECTRUM jóvoltából már több éve forgalomban lévő MULTIEYE NVR rendszer megtekinthető, kipróbálható, és könnyen megszerethető. Bátran ajánlom, próbálják ki, értékelni fogják.

© Kovács Alexander, SPECTRUM Security-Safety Kft. – minden jog fenntartva. Tilos a szerző engedélye nélkül a szöveg, vagy annak részletei másolása, felhasználása, reprodukálása.

 

 

spectrum logo also

Spectrum Security Safety Kft.
Székhely: 1101 Budapest, Korponai u. 4.
Központi elérhetőség
Telefon: +36-30-475-70-46